E.ON Energy Globe hledá vítěze

Již 15. ročník soutěže E.ON Energy Globe, která oceňuje ekologické projekty, hledá svého vítěze. Porota složená z členů Akademie věd ČR vybrala finalisty, kteří se nyní utkají o hlasy veřejnosti. Cílem je najít a představit inovativní přístupy k péči o životní prostředí, protože to má cenu! Do finále se dostalo celkem 6 projektů, pro které můžete hlasovat až do konce srpna. Celkový vítěz bude představen na Ekofestivalu 9. září 2023 v Praze.

V letošním roce se do úzkého výběru dostaly tyto projekty:

  1. Cyrkl – digitální odpadové tržiště

Autor projektu hledá nové využití pro průmyslový odpad, vedlejší produkty, druhotné suroviny nebo použité materiály. Projekt má pomoci zavést prvky cirkulární ekonomiky do odpadového hospodářství firem napříč odvětvími.

  1. Revitalizace školy Českobrodská v Praze

Po rozsáhlé rekonstrukci je škola energeticky a uhlíkově pozitivní. O energii se starají solární panely, teplo dodávají tepelná čerpadla a šetrně se tady hospodaří s vodou. Budova zároveň funguje jako živá laboratoř.

  1. Cirkulární oblečení NIL Textile

Ostravská společnost, která vyrábí oblečení z recyklovaných materiálů a do své výroby zapojuje prvky cirkulární ekonomiky. Obnošené kusy oblečení mohou firmě lidé vracet a ta z nich speciální metodou vytvoří nové.

  1. Síť energeticky soběstačných učeben Archimedes

Jedná se o síť digitálně propojených učeben, v nichž žáci základních škol a dalších vzdělávacích institucí studují zejména přírodní vědy. Jejím základem je venkovní učebna postavená ze dřeva a recyklovaných materiálů. Učebna může být v provozu celoročně!

  1. Rybí zahrada v Lážovicích

Aquaponická farma pěstuje k přírodě šetrným způsobem výtečnou zeleninu a nabízí také rybí maso. Využívá technologie, kdy si rostliny berou živiny přímo z vody, v níž žijí ryby. Vše funguje v uzavřeném cyklu ryby–rostliny.

  1. Beecarbonizace – strategická hra o záchraně planety

Zvládnete zachránit planetu před globální ekologickou katastrofou? Protivníkem vám v této hře bude nelítostná klimatická změna.

 

Naši partneři

priprav-brno vut-brno svaz-zakladani-a-udrzby-zelene nadace-partnerstvi sfzp