Mezinárodní den čistého ovzduší

Moderní život lidstva po průmyslové revoluci s sebou přinesl nejen blahobyt, ale také různá úskalí. Ta nemusí být na první pohled vidět, o to nebezpečnější však poté mohou být. Vinou dlouhodobě špatné kvality ovzduší v populaci vznikají různé respirační choroby, které se mohou stát i chronickými. To má za následek nápor na zdravotnictví a sekundárně i na ekonomiku. Veřejnost je o této problematice nutné informovat, z toho důvodu se dne 2. června slaví Mezinárodní den čistého ovzduší.

Jako zodpovědné město se Brno rozhodlo ve spolupráci s Masarykovou univerzitou již v roce 2021 spustit projekt „Monitoring a opatření ke zlepšení kvality ovzduší na území města Brna (MOZEKBRNO). Ten má přispět k monitorování stavu ovzduší a následně k lepším možnostem zavádět cílené efektivní inovace. Monitoruje se 12 brněnských lokalit a doplňkové senzorické měření se odehrává i v blízkosti míst s větší koncentrací dětí školního věku. Výstupem poté bude aktualizace akčního plánu, který pomůže zlepšit kvalitu ovzduší v místech, kde to bude nejvíce potřeba.

Aktuální informace ke stavu ovzduší v Brně, které jsou denně aktualizovány, najdete v přehledných grafech na stránkách brnenskeovzdusi.cz. Odbor životního prostředí pro zájemce také nabízí putovní výstavu, která veřejnost seznamuje s tím, jak pod elektronovým mikroskopem vypadají částečky, které vdechujeme. Na snímky je možné se podívat i online.

 

Autor fotografie: Ivo Zahradníček

Naši partneři

priprav-brno vut-brno svaz-zakladani-a-udrzby-zelene nadace-partnerstvi sfzp