Park Černovická pískovna zná svého architekta!

Spojení parkové a přírodní části, místa pro lidi i pro přírodu. Takový přístup zvolil vítězný tým krajinářského architekta Radka Prokeše. V příštích letech začne podle jejich soutěžního návrhu vznikat první etapa nového parku v lokalitě Černovické pískovny. Odborná porota jej vybrala na konci dubna. Všechny návrhy organizované urbanisticko-krajinářské soutěže budou vystaveny od poloviny června v brněnském Urban centru na Staré radnici.

Přírodní část nového parku se bude rozprostírat především na jihu území a částečně využije už vzrostlé keře, stromy i uspořádání terénu, včetně hrany pískovny s výhledem na město. To vše citlivě doplní síť cest a potřebný mobiliář včetně grilovacích setů. Vznikne tak park, který bude už od svého založení působit jako zavedený. Kultivována, rozšířena a doplněna bude zahrádkářská kolonie, přibude i sportovní centrum. Centrem pro setkávání a hru se stane okolí Písečníku – pískových dun neformálního dětského hřiště – slunečních lázní i amfiteátru. Vyhlídky, pozorovatelny a kukátka se v návrhu nacházejí na terénních hranách, nebo na vyhlídkové haldě pojmenované historickým názvem Dlouhý lis.

„Osobně mě těší, že se k řešení prostoru mohli v on-line anketě vyjádřit také Brňané. Respektovali jsme i jejich přání, a proto architekti pracovali s požadavky na co největší zachování divoké přírody, vytvoření místa pro relaxaci a rekreaci,“ vyzdvihuje 1. náměstek primátorky Petr Hladík. A zároveň dodává, že „v místě žije přes čtyřicet chráněných druhů ptáků i dalších živočichů a rostlin, kterým je potřeba zajistit ochranu. Kromě nich je přitom potřeba myslet také na to, abychom sladili zájmy majitelů pozemků, zástupců městských částí, zahrádkářů nebo těžařů. Díky výsledkům soutěže se nám však podaří otevřít prostor tohoto připravovaného největšího parku Brňanům a zároveň projevíme úctu k přírodě, která si to zaslouží.

Výsledky ankety můžete najít na stránce: https://kambrno.cz/wp-content/uploads/2021/06/Cernovicka_piskovna_anketa_vyhodnoceni.pdf. Další informace k plánovanému parku jsou dostupné na adrese: https://kambrno.cz/piskovna/.

Zdroj: Kancelář architekta města Brna, https://kambrno.cz 

Naši partneři

priprav-brno vut-brno svaz-zakladani-a-udrzby-zelene nadace-partnerstvi sfzp