Dotační program „Podpora využití srážkové vody“ (dříve pod názvem „Nachytej dešťovku!“) je určen pro úspěšné žadatele o dotaci v rámci již zavedeného dotačního programu Státního fondu životního prostředí „Nová zelená úsporám“ v rámci výzev HOUSEnerg, týkajících se podpory využití srážkové vody zahrnující oblast podpory „D“ – adaptační a mitigační opatření, a to konkrétně podoblast D.2 Dešťovka. V současné době již nelze žádat Státní fond životního prostředí o podporu „Dešťovky“ samostatně. Programy na podporu hospodaření s dešťovou vodou ze strany SFŽP nadále probíhají, pouze však v kombinaci s jiným enviromentálním opatřením, např. s vytvořením zelené střechy, dobíjecí stanice pro elektromobily, s opatřením na využití tepla z odpadní vody apod. Úspěšní žadatelé dotačních projektů SFŽP obsahujících oblast hospodaření s dešťovou vodou, které jsou zároveň vytvořeny na území města Brna, mohou podat žádost o dotaci Statutárního města Brna Podpora využití srážkové vody (dříve „Nachytej dešťovku“).
Statutární město Brno po splnění podmínek přispěje těmto žadatelům 50 % částky dotace, která byla pro oblast hospodaření s dešťovou vodou vyplacena ze strany SFŽP (pro podoblast D.2).
Jde o podporu:
- akumulace dešťové vody pro zálivku zahrady
- akumulace dešťové vody jako vody užitkové a pro zálivku zahrady (zálivka + WC)
- využití přečištěné odpadní vody s možným využitím srážkové vody (šedá voda+)
Tato podpora má za cíl motivovat majitele staveb na území města Brna k udržitelnému a efektivnímu hospodaření s vodou a ke snížení množství odebírané pitné vody z povrchových a podzemních zdrojů.
LHŮTA PRO PODÁNÍ ŽÁDOSTI V ROCE 2024:
1.2.2024 – 31.10.2024
Rádi byste si podali žádost a vůbec netušíte, odkud začít? Společně to zvládneme!
Jsme velice rádi, že chcete pomocí svého projektu přispět k zelenějšímu a ekologičtějšímu městu. Máte jen rámcovou představu o tom, co byste chtěli zrealizovat, ale žádost podáváte poprvé? Shrneme si tedy postup přípravy podkladů a podání žádosti.
SEZNÁMENÍ SE S PROGRAMEM GRANTYS
Veškeré žádosti v rámci všech dotačních programů našeho oddělení se od roku 2019 podávají výhradně elektronicky. Svoji žádost založíte a spravujete v systému GRANTYS. Žádost je do odevzdání (a po domluvě i poté) přístupna pro editaci veškerých položek. Systém je intuitivní, před jeho použitím však doporučujeme projít si MANUÁL pro jeho použití. Jako vstupní informace je třeba mít připraveno pouze Vaše rodné číslo nebo IČO.
SEZNÁMENÍ SE S DOKUMENTY
Při podání žádosti v rámci konkrétního dotačního programu doporučujeme postupovat od obecných dokumentů ke konkrétním. Nejdříve by si tedy uživatel měl v sekci Dokumenty na těchto stránkách přečíst DOTAČNÍ PRAVIDLA a DOTAČNÍ PROGRAM, který je z uvedených dokumentů nejpodrobnější.
PODÁNÍ ŽÁDOSTI
Dotační program „Nachytej dešťovku“ předpokládá, že má žadatel projekt již dokončený, a tudíž má Rozhodnutí ministra/yně životního prostředí o přidělení dotace Státním fondem životního prostředí v rámci výzvy 12/2017 Dešťovka nebo 1/2021 Nová zelená úsporám. Nyní tedy žadatel prostřednictvím systému GRANTYS podává žádost k nám a přikládá k ní tyto přílohy:
1. Rozhodnutí ministra/ministryně životního prostředí ČR o poskytnutí podpory od Státního fondu životního prostředí. V případě, kdy bylo žádáno v rámci více podoblastí, vyžádá si žadatel individuální potvrzení o výši dotace přidělené pro účel realizace projektu na zachytávání dešťové vody;
2. Doklad prokazující výši finanční podpory týkající se podoblasti D.2 Dešťovky obdržené od Státního fondu životního prostředí;
3. Údaje o skutečném majiteli právnické osoby podle zákona upravujícího evidenci skutečných majitelů (úplný výpis platných údajů a údajů, které byly vymazány bez náhrady nebo s nahrazením novými údaji z odpovídajícího rejstříku, dokládají všichni žadatelé kromě fyzických osob nepodnikajících);
4. Výpis ze Sbírky listin prokazující splnění povinnosti dle ust. zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví v platném znění (povinnost účetních jednotek, které jsou zapsány ve veřejném rejstříku uveřejnit účetní závěrky nebo přehled o majetku a závazcích, případně také výroční zprávy);
5. Čestné prohlášení pro fyzické i právnické osoby (formulář ke stažení naleznete na našich stránkách ekodotace.brno.cz v sekci dokumenty);
6. Čestné prohlášení pro právnické osoby (formulář ke stažení naleznete na našich stránkách ekodotace.brno.cz v sekci dokumenty);
7. Plná moc k zastupování majitele nemovitosti ve věci podání žádosti (vzor plné moci je ke stažení na stránkách ekodotace.brno.cz v sekci dokumenty. Je požadována vždy, kdy je žádost podávána a spravována osobou, která není výhradním ani podílovým vlastníkem nemovité věci, na níž proběhla realizace projektu.);
8. Podepsaná žádost (dokument, který po vložení veškerých ostatních příloh žadatel vytvoří stiskem tlačítka „Vytvořit dokument“. V případě, že žadatel disponuje elektronickým podpisem, je žádost podepsána elektronicky. V případě opačném je nutno žádost vytisknout, podepsat na poslední straně, naskenovat a vložit do systému.).
Upozorňujeme, že je zákonnou povinností každého žadatele (právnické osoby, fyzické osoby podnikající) mít zveřejněné účetní závěrky z posledních tří let. Tato skutečnost je ke dni podání žádosti kontrolována a pokud není tato povinnost splněna, není možné žádost postoupit k dalšímu hodnocení.
POSUZOVÁNÍ ŽÁDOSTI A UZAVŘENÍ SMLOUVY
Žádosti, které budou splňovat všechny formální náležitosti budou předloženy voleným orgánům k hodnocení. Výsledky se dozvíte nejpozději v den následující po schůzi Zastupitelstva, na které byl materiál s žádostí předložen. Následně budete vyzváni k osobní schůzce, na které podepíšeme smlouvu o poskytnutí dotace.
Věříme, že nyní pro Vás bude podání žádosti hračka. Pokud byste se i tak rádi na cokoliv zeptali, neváhejte se na nás obrátit.