DEN PTACTVA: Postavme budku!
Mezinárodní den ptactva je slaven každoročně 1. dubna ve výroční den podepsání mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva v roce 1906. I když už je to více jak 100 let, ptákům život moc neulehčujeme, ba spíše naopak. S každým dalším desetiletím člověčí tvorstvo ještě více testuje možnosti rezerv ostatních živých tvorů na zemi. Četnost mnohých druhů ptáků klesá nejen cestou v období jarního a podzimního tahu z důvodů vyčerpání a lovu, ale i ubývají a jsou ničeny jejich přirozené biotopy. Vetší stromy mizí, hluku a světla přibývá, o nadbytečném používání chemie všeho druhu hovořit snad netřeba. Podle předloňské studie ubylo v EU od roku 1980 přes 600 milionů hnízdících ptáků! Největší ztráty jsou u dříve běžných ptáků jako je vrabec domácí, špaček obecný, skřivan polní. Za 40 let zmizel z EU každý šestý ptačí jedinec.
Ptáci jsou přirozenými regulátory hmyzu, a to i obtížného hmyzu, třeba much. A taky housenek, kůrovců, hrabošů – co je otrava pro nás lidi, je potrava pro ptactvo, když mu dáme šanci.
Ptáci jsou jako řada jiných pozemských tvorů celkem přizpůsobiví. I když bydlení mezi paneláky není žádný luxus pětihvězdičkového hotelu s vířivkou, mnozí z nich pochopili, že jediná možnost jak přežít, je zabydlet se s námi v našich městských králíkárnách. Je třeba jim však i v městské zástavbě udělat podmínky. Musí mít k přežití to co my: mít kde bydlet, čím se živit a co pít.
A to je možnost pro nás jak jim pomoci. Asi málokdo z nás má možnost vybudovat drobný mokřad u domu. Můžeme však zasadit a zalít keřík u plotu, zahnat naše čtyřnohé miláčky v době hnízdění od zeleně nebo postavit a nainstalovat na balkon budku. A taky dát denně trochu vody na kameny do mističky vedle muškátu na balkon nebo do stínu na zídku třeba k popelnicím.
Co říkáte, postavíme do Velikonoc s dětmi budku pro kosáky?