Když se stěny zelenají

Věděli jste, že první systém pro zelenou stěnu vznikl již ve 30. letech 20. století? Zasloužil se o to profesor krajinářské architektury z Univerzity v Illinois Stanley Hart White.

Patnáctý únor je jako každý rok Mezinárodním dnem zelených stěn. Jak dostat do města zeleň, když už není místo nebo podmínky pro stromy? Vhodnou možností jsou právě zelené stěny či střechy. Někdy jsou nazývané také vertikální zahrady. První zelená stěna byla sice navržena již před více než 90 lety, avšak největšího boomu se tyto zelené oázy dočkaly až během milénia. Stěny nás mají vracet zpět k našim kořenům, do přírody. Zároveň mají příznivý vliv na klima v okolí.

Míst, kam lze v městské krajině umístit zeleň, rapidně ubývá, stěn však naopak přibývá. Ano, proč nepřenést rostliny i tam, kde by se za normálních okolností nemohly vyskytnout?

Jak může taková zelená stěna vypadat, ukazuje úvodní fotografie. Tato stěna je součástí administrativní budovy Šumavská Tower a můžete se na ni přijít podívat i osobně na adresu Šumavská 35.

Foto: https://www.sumavskatower.cz/ 

Naši partneři

priprav-brno vut-brno svaz-zakladani-a-udrzby-zelene nadace-partnerstvi sfzp