Plýtvání jako nešvar dnešní doby?

třetina všech potravin skončí vyhozená jako odpad, přitom pomoc u potravinových bank musí vyhledávat čím dál větší množství lidí. U kulatého stolu se v Brně v prvním říjnovém týdnu sešli zástupci ministerstev, obchodních řetězců, potravinových bank, neziskových organizací ale i odborných firem, kde diskutovali na téma Food Security- (ne)hrozí nám nedostatek potravin?

Pohled Ministerstva životního prostředí ČR na problematiku potravinových odpadů přednesl Ing. Vlastislav Kotrč, ministerský rada z Odboru odpadů MŽP. Ten účastníky seznámil s možnostmi dotací pro potravinové banky: ,, V rámci stávajícího operačního programu OPŽP je aktuálně vyhlášena výzva na podporu a rozšiřování infrastruktury potravinových bank. Procentuální míra podpory dosahuje až 100 procent. Potravinové banky mohou žádat na rozšiřování skladových prostor či vybavení či pořízení svozové techniky.“

Moderní a chytré řešení za účelem eliminace plýtvání pak může přijít i z dílny původně malé inovativní firmy. Chce to ,,jen“ chytrý nápad. Vše popsané splňuje start-up Nesnězeno. ,,Naše mobilní aplikace Nesnězeno je nástroj proti plývání jídlem pro pekárny, hotely, supermarkety či obchody. Fungujeme jednoduchým principem – když má daný podnik nějaké přebytky jídla, udělá z nich balíček a ten nabídne prostřednictvím aplikace s padesátiprocentní slevou. Uživatel si ho zakoupí online v aplikaci a poté si ho vyzvedne,“ řekl CEO Jakub Henni s tím, že za tříletou dobu fungování se podařilo zachránit jídlo v hodnotě 10 mil. korun. ,,Našim cílem je stát se největší foodwaste aplikaci v regionu střední a východní Evropy,“ uzavřel Henni. Více informací o setkání můžete nalézt na stránkách Moravského hospodářství.

Máte také nápad, nebo byste rádi provedli brainstroming na akci zaměřené na plýtvání jídlem? Teď je ten vhodný čas. Stále, a to až do 31. října, můžete podávat žádosti v rámci dotačního programu Ekologická výchova, jejíž letošní téma zní „Udržitelná produkce a spotřeba potravin“. Máte nápad jak by město Brno, kraj nebo i celá republika mohla v této věci zasáhnout? Podejte si žádost a edukujte tak nejen své okolí o možnostech, které skýtá lokální produkce, výroba s neutrální uhlíkovou stopou nebo například bezobalové potraviny.

Naši partneři

priprav-brno vut-brno svaz-zakladani-a-udrzby-zelene nadace-partnerstvi sfzp