V TECHNOLOGICKÉM PARKU BRNO SE SLAVNOSTNĚ OTEVŘE VČELÍ STEZKA

Před 7 lety byl 20. květen na popud Slovinska vyhlášen Světovým dnem včel. Jedná se tedy o mladý svátek. A je tomu přesně 7 let, co se v Technologickém parku Brno díky společnosti EPRIN rozbzučely první včelíny. V letošním roce k nim přibydou ještě další dvě stanoviště. Vznikne tak včelí stezka doplněná hravými panely pro děti a rodiny, které se chtějí o včelách dozvědět více. Slavnostní otevření stezky v pondělí 20. května tak bude zároveň oslavou  Světového dne včel. Od 15 hodin je připraven bohatý program pro veřejnost, na kterém se v rámci kampaně #PripravBrno podílí také město.

Děti se pobaví a poučí na stáncích s aktivitami přibližujícími péči o naši planetu a v restauraci Jean Paul´s budou moci ochutnat medovou zmrzlinu. V 16 hodin pak začne představení environmentálního divadla. Vše se uskuteční na louce vedle jezírka, v případě nepříznivého počasí se program přesune do budovy A, hlavní budovy Technologického parku, také vedle jezírka. Stezka bude otevřena i v elektronické podobě na webu zachrantevcely.cz

Budete se tak moci například dozvědět, že tři ze čtyř potravinářských plodin na celém světě závisí na opylovačích. Včely po miliony let udržují biologickou rozmanitost pro lidi, rostliny a zvířata. Jsou zodpovědné až za 60 % produkce potravin. Bez nich by z obchodů zmizelo ovoce, zelenina, med, oleje, pečivo, koření, cukrovinky, ochucené mléčné výrobky, džemy, džusy, kávové výrobky, majonéza, hořčice, čokoláda a bylinky. V regálech by zůstal jen žitný chléb. A navíc by lidé nemohli nosit bavlněné oblečení.

Stezku vytvořily společnosti EPRIN a Technologický park. „Technologický park, to jsou inovace, které posouvají svět. Je skvělé být součástí globální inovativní rodiny, stejně tak jako se starat o naše okolí. Mám velkou radost, že se nám v oblasti environmentu daří plnit vysoké standardy a proaktivně realizujeme nové projekty i mimo naši hlavní činnost,” říká ředitel Technologického parku Brno Jiří Machát.

Technologický park ale není jedinou městskou společností, která se věnuje včelám. Mezi další patří například Lesy města Brna, Veřejná zeleň města Brna nebo Správa hřbitovů města Brna. „Město Brno vnímá pochopitelně včely a pestrou biodiverzitu obecně na svém území jako zásadní. Kvalitní péčí o zeleň, parky nebo také podporou vytváření zelených střech tomu jdeme naproti a jsem moc rád, že to stejně vidí čím dál tím více městských organizací i soukromých firem,“ dodává Filip Chvátal, 2. náměstek primátorky.

Inovační zóny, jako jsou technologické a vědecké parky, již nejsou jen místy, kde vznikají inovace, kde probíhá výzkum a vývoj. Staly se novým typem čtvrtí s mnoha ekologickými cíli a cíli udržitelnosti, jako je být uhlíkově neutrální nebo co nejlepším způsobem pracovat se zelenými plochami. Využívají nové přístupy a technologie, aby byly šetrné k životnímu prostředí a podporovaly různé ekologické aktivity. Technologický park v roce 2023 získal hned 4 ocenění za své environmentální aktivity, nejen se včelami, ale také v oblasti péče o zeleň. Jako jediný český účastník tyto aktivity představil i na světové konferenci technologických parků v Lucembursku.

Těšíme se na vás 20. května v Technologickém parku Brno.

Naši partneři

priprav-brno vut-brno svaz-zakladani-a-udrzby-zelene nadace-partnerstvi sfzp